Sterilizarea este unica soluție pentru a stopa fenomenul animalelor abandonate pe marginea drumului și al haitelor
de câini care ne dau fiori. Doar prin castrarea patrupedelor se poate diminua înmulțirea necontrolată a animalelor, plus
că este și o procedură obligatorie pe care deținătorii de animale de curte au obligația să o aplice. Pentru a veni în sprijinul comunității locale, Primăria Bradu în colaborare cu Asociația TIERHILFE HOFFNUNG și DSVSA Argeș organizează campanii de sterilizare și microcipare gratuită a animalelor de companie.
Următoarea sesiune de acest tip va avea loc pe data 8 august, în Geamănă, în incinta Unității Militare, unde se vor ame
naja cabinetele mobile.
Această campanie va fi urmată și de altele, care vor avea loc conform următorului calendar: 11 septembrie – Bradu de
Sus, 8 octombrie – Geamăna, 7 noiembrie – Bradu de Sus.
Primăria Bradu va achiziționa microcipuri și carnete de sănătate pentru patrupede. Microcipările gratuite vor fi realizate cu ajutorul doctorului veterinar Viorel Fetelea. După microcipare, animalele vor fi trecute în registrul de evidenţă al câinilor cu stăpân și vor avea carnet de sănătate.
Campanii de sterilizare gratuită a câinilor și pisicilor la Bradu
- Alexandra Olteanu
- Actualitate
- 29 iulie 2024
- 42 vizualizari
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Nu rata niciodata nicio stire importanta. Aboneaza-te la newsletter-ul nostru.
Articole similare
Un urs a ieșit „la plimbare” – ziua, în amiaza mare
mai 19, 2023
Felicitare – Dănuț Stroe, primarul comunei Bradu
aprilie 19, 2019
Iohannis, întâlnire cu Ciucă și Predoiu la Cotroceni
ianuarie 6, 2022
DNA – PECHEZIȚII în 11 locații.
noiembrie 28, 2023
Festivalul Rock’N Ride, la Mioveni
iunie 17, 2022
SCANDALOS: Cum s-a manevrat votarea salariilor la o primărie
august 1, 2017