Averse torenţiale, descărcări electrice, vijelii şi grindină până luni dimineaţă, în cea mai mare parte a ţării

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Administraţia Naţională de Meteorologie informează că, în intervalul 23 mai, ora 10 – 26 mai, ora 20în cea mai mare parte a ţării, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică.

Aceasta se va manifesta prin averse torenţiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului (rafale în general de 40…50 km/h), vijelii şi grindină. În intervale scurte de timp cantităţile de apă vor fi de 25…35 l/mp, iar prin acumulare vor depăşi local 50…70 l/mp.

În cea mai mare parte a ţării vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată, ce se va manifesta prin averse torenţiale, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii (rafale de 50…70 km/h) şi pe alocuri grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantităţile de apă vor fi de 15…25 l/mp şi pe arii restrânse de 30…50 l/mp, mai informează ANM

Nu rata niciodata nicio stire importanta. Aboneaza-te la newsletter-ul nostru.

Scroll to Top